‘1 Mayıs’ iddianamesi: 42 tutuklu için 567 yıl hapis cezası istendi

Anayasa Mahkemesi’nin açık kararına rağmen 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Taksim’de kutlanmasına yine izin verilmedi, gösteriler yasaklandı. İstanbul’da hem Taksim bölgesi, hem de o bölgeye çıkan bütün yollar abluka altına alındı.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda İstanbul Saraçhane’de polisin engellenmesi nedeniyle çıkan olaylardan sonra yapılan operasyonlarda gözaltına alınıp tutuklananlar hakkında 2 ayrı iddianame düzenlendi. Bu iddianamelerde tutuklu 42 kişi toplam 567 yıla kadar hapis cezası istendi.

İlk iddianamede, 30 tutuklu hakkında alt sınırı 3 yıl 9 aydan üst sınırı 13 yıl 6 aya kadar toplamda 405 yıla kadar hapis cezası istendi.

Hazırlanan ikinci iddianamede ise 12 tutuklu için ise toplamda 162 yıl hapis cezası istendi. İki ayrı iddianamede toplam 42 tutuklu için toplamda 567 yıla kadar hapis cezası istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede; savcılık, 1 Mayıs eylemcilerinin ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘kasten yaralama’, ‘kamu malına zarar verme’ suçlarını işlediğini iddia etti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir