Dev Zam Geliyor: 13 gün Sonra Tepeden Tırnağa Her Şeye Zam Gelecek

Benzin ve mazot fiyatı (motorin fiyatları) üzerinde etkili olan brent petrol fiyatlarında son durum belli oldu. Akaryakıt fiyatları da bu yükselişin etkisiyle yükseldi. Peki sektör temsilcilerinden benzin ve mazot fiyatı için gelen indirim, zam var mı?

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına yeni zam yapılıyor. Motorine 1.63 lira, benzine ise 1.64 lira zam uygulanacak. Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

Son yıllarda kur ve vergi artışlarıyla hızla artan akaryakıt fiyatlarına temmuz ayı başında büyük bir zam daha gelecek.

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, bu durumu değerlendirdi. Bingöl, Cumhurbaşkanı aksi bir karar almazsa, 3 Temmuz’da akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerindeki ÖTV tutarlarının otomatik olarak artacağını belirtti. ÖTV artışı, Haziran ayı ÜFE’si sıfır bile gelse, en az %17,87 oranında olacak. KDV’si ile birlikte artış tutarı 2 ila 2,5 lira arasında değişecek.

“ÖTV ARTIŞI KAÇINILMAZ”

Bingöl, “Bu geceki zamla birlikte, benzinde 13 gün sonra toplamda pompaya yansıyacak artış 4 lirayı aşacak” dedi. Akaryakıttaki fiyat artışları, yurt dışındaki ürün fiyatlarının yükselmesinden kaynaklanıyor.

Sonuç olarak, önümüzdeki günlerde akaryakıt fiyatlarında daha fazla artış bekleniyor. Vatandaşlar, akaryakıt maliyetlerindeki bu artışlardan olumsuz etkilenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir